Meidän perheessämme on aina harrastettu yhdessä lautapelejä, mutta vasta HEROssa (Helsingin seudun erilaiset oppijat ry) työskennellessäni opin ensimmäistä kertaa, että lautapelejä voidaan hyödyntää myös oppimisen tukena!
Esimerkiksi RAPPAKALJA- pelissä tavoitteena on huijata vastapelaajaa uskomaan kunkin pelaajan itse keksimää huikeaa selitystä jostakin tarinasta. Selitykset kirjoitetaan ylös ja niitä luetaan ääneen, joten peli toimii peli mainiosti myös kirjoittamisen ja lukemisen harjoituksena.
Edellistä tutumpi peli monelle on ehkä ALIAS, jossa pelaajien tehtävänä on selittää sanoja toisilleen pelikorteista, jolloin peli toimii puheviestinnän lämmittelyharjoituksena. Opetuksessa Aliasta voi varioida monin tavoin. Opettaja voi halutessaan jopa rakentaa omia alias-kortteja omasta oppiaineestaan ja juuri käsiteltävänä olevasta asiasta. Näin Aliasta voi käyttää esimerkiksi asioiden ja käsitteiden kertaamiseen.
Meidän perheemme yksi suosikeista on CLUEDO. Se kehittää ainakin muisti-, ongelmanratkaisu- ja päättelykykyä, mutta auttaa myös keskittymään ja havainnoimaan ympäristöjä ja (sosiaalisia)tilanteita. Toinen suosikkimme on ELDORADO, joka kehittää strategista ajattelua, sekä syys- ja seuraussuhteiden hahmottamista, sekä järkevää ja pitkäjänteistä rahankäyttöä. Unohtamatta DIXIT-peliä, joka kehittää sanojen käyttöä, ruokkii luovuutta ja mielikuvitusta sekä suullista viestintää.
Taidankin siirtyä tästä seuraavan lautapeli-illan suunnitteluun!
Lue koko artikkeli: Tutut lautapelit oppimisen apuna
Koulutuskoordinaattori Minna Eväsoja